Pénteken délelőtt az Szatmári Református Egyházmegye Esperesi Hivatalában találkoztak mindazok, akik a felújítási projektben érintettek.
Király Lajos a felújítási munkálatokkal kapcsolatosan elmondta, hogy esperességének kezdetén, tehát közel négy éve, kezdődtek el az egyeztetések az Egyházkerülettel és a magyarországi ill. a helyi politikummal az épület rehabilitációjával kapcsolatosan, melynek eredményei az elkezdett munkálatokban manifesztálódnak. Az elöljáró kiemelte, hogy – a Református Gimnázium egykori diájaként, továbbá a hála és a köszönet jeleként -, elsőrendű feladatának tartotta az ingatlan teljes felújítását, tudva, hogy az elmúlt esztendőkben voltak ugyan részleges javítások, de „holisztikus” jellegű beavatkozás sohasem. Az esperes Winston Churchillt idézte, aki szerint „mi formáljuk épületeinket és ők formálnak minket”, ami azt jelenti, – magyarázta -, hogy a fizikai környezet és az egyén vagy közösség között interakciók lépnek fel és a környezet hatására megváltozik az egyén/közösség tapasztalása és észlelése. Fontos tehát egy olyan környezetet megteremteni és létrehozni, melyben a tanárok és a diákság otthonosan érzi magát, tudva azt, hogy a forma mellett ugyanilyen fontos a tartalom, a tudás és a lelkiség. Király Lajos esperes végezetül köszönetet mondott a Magyar Kormánynak, az Egyházkerületnek, és mindazoknak, akik fáradoznak a terv megvalósításában, – tudva azt, hogy mindenért Istené a dicsőség.
Farkas Zsolt egyházkerületi előadó tanácsos a megbeszélés kapcsán lapunknak elmondta: leegyeztették azt, hogy milyen ütemtervvel végzik el a felújítási munkálatokat. A teljes projekt ára 14 millió lej. A szerződésben leírtak szerint két év van a megvalósításra, de most, hogy szünetel az oktatás, szabadabban és többet lehet dolgozni. Farkas Zsolt ugyanakkor beszélt a Művészeti Iskola felújításáról is. A postával átellenben levő épület homlokzata került felújításra, illetve a nyílászárók lettek lecserélve, ez is egy magyarországi projekt keretén belül. Azért volt egy kicsit hosszadalmasabb folyamat, mert műemlékes környezetben van, ezért minden ehhez szükséges lépést körbe kellett járni, ami az engedély kibocsátásához szükséges. Több mint egy évbe került az építkezési engedély beszerzése, de megérte várni, mert láthatóan szép eredménye lett.
Tehát a rossz hírek közepette itt van egy újabb jó, aminek az egész város örülhet.